Opieka w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Planujesz pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech? W tym artykule podpowiemy czego się spodziewać, czy warto znać podstawy języka niemieckiego i jakie obowiązki będą na tobie spoczywać.

Według statystyk, społeczeństwa europejskie starzeją się w bardzo szybkim tempie, a systemy emerytalne ledwo dają sobie z tym radę. Ta sytuacja zwiększa zapotrzebowanie na osoby do opieki nad osobami starszymi. Seniorzy po 80 roku życia zazwyczaj zaczynają mocno chorować i tracą możliwość samodzielnego funkcjonowania, a ich rodzina często nie jest w stanie pomagać im na pełny etat.

Wtedy rodziny zwracają się o pomoc do opiekunek osób starszych, które fachowo zaopiekują się seniorem mieszkając razem z nim i dbając o jego codzienne funkcjonowanie.

Niemieckie społeczeństwo mocno stawia na dobry dostęp do opieki, zatrudniając z innych krajów nie tylko opiekunów i opiekunki, ale też fizjoterapeutów, pielęgniarki i lekarzy. Jednak to właśnie opiekunowie seniorów są najczęściej poszukiwani do opieki w Niemczech.

Jeśli masz jakieś pytania, związane z wyjazdem do pracy w Niemczech to skontaktuj się bezpośrednio z naszą firmą – do każdej osoby podchodzimy indywidualnie – zapraszamy do kontaktu!

Dane kontaktowe do nas znajdziecie Państwo w zakładce kontakt z mit Herz Senioren.

Jakich obowiązków 🕓 się spodziewać w pracy opiekunki osób starszych?

Najczęstsze obowiązki, które wykonuje opiekun osoby starszej to:

  • asystowanie seniorowi w codzienności,

  • spędzanie czasu z seniorem,

  • pomoc w ogrodzie,

  • umiejętne prowadzenie gospodarstwa domowego seniora/seniorki,

  • codzienna pomoc w higienie i nakładaniu odzieży,

  • pomoc we wstawaniu i siadaniu seniora,

  • robienie zakupów,

  • wstawanie w nocy i pomaganie osobie starszej w pójściu do toalety,

  • dodatkowym obowiązkiem często jest nie palenie tytoniu w gospodarstwie domowym seniorki.

Gdzie szukać 🤝 ofert pracy w opiece w Niemczech?

Kontaktując się z nami otrzymasz dostęp do ofert pracy skrojonych w sam raz pod Ciebie i Twoje umiejętności. Posiadamy oferty, w których jest jasno określone, kto szuka opiekuna – mężczyzna, kobieta, czy para. Informujemy też o stanie zdrowia podopiecznego oraz jego niedomaganiach. Podajemy lokalizację zlecenia, by opiekunka seniora mogła od razu zdecydować, czy dana część Niemiec jej pasuje oraz inne informacje np. wymaganie prawa jazdy lub zakaz palenia na szteli.

Opiekunki szukają pracy najczęściej poprzez agencje, które gwarantują pełne bezpieczeństwo zaczynając od umowy, aż po transport.

Ile zarabia 🔍 opiekunka seniora w Niemczech - czy są jakieś dodatkowe benefity?

Wynagrodzenie dla wielu osób jest motywatorem do podjęcia danej pracy, zwłaszcza, gdy jej lokalizacja jest poza granicami rodzinnego kraju. Pracując w opiece w Niemczech, można liczyć na dość spore dochody. Osoba z doświadczeniem i znajomością języka, może zarobić nawet ponad 2000 euro netto miesięcznie.

Ostatecznie utarło się, że opiekunka zarabia średnio 1700 euro miesięcznie, choć wszystko zależy od zakresu opieki i ilości pracy przy opiece nad seniorem. Dla opiekunek osób starszych istnieje także wiele różnych przywilejów. Jednym z nich jest zakwaterowanie i wyżywienie, zapewniane przez samego seniora lub jego rodzinę. Niektóre firmy zapewniają także darmowy transport na teren Niemiec lub do miejsca zlecenia.

W wakacje, święta Wielkanocne, Bożego Narodzenia lub Sylwestra można liczyć na dodatkowe premie oferowane przez agencje lub samą rodzinę.

Zawód opiekunki osoby starszej to pewność zatrudnienia i całkiem wysokie wynagrodzenie. Osoby pracujące w tej branży, już dawno przyznały, że jest to zawód przyszłości. Pozostaje tylko pytanie, kiedy poprawią się warunki pracy w opiece w Polsce? Od niemieckich standardów dzieli je ogromna przepaść, a polskie społeczeństwo zaczyna się starzeć równie szybko, co europejskie.

Od czasu do czasu zdarza się też wyjeżdżać opiekunom z Polski do pracy w opiece nad polską rodziną w Niemczech. Są to zazwyczaj osoby, które nie czują się na tyle pewnie w języku niemieckim, żeby samodzielnie pracować z niemiecką rodziną seniora. Liczba takich ofert pracy jest stosunkowo niewielka, a sama praca posiada jedną główną wadę – pracując z polską rodziną, opiekunka nie uczy się języka.

Jak znaleźć pracę jako opiekunka osoby starszej?

Jeśli szukasz pracy w opiece, najprościej będzie zgłosić się do sprawdzonej agencji, która jest wiarygodna i działa na rynku pracy już od jakiegoś czasu np. mit Herz Senioren lub poszukać ofert pracy oferowanych prywatnie, które jednak często pozostawiają wiele do życzenia.

Gdzie można uzyskać pomoc w formalnościach?

Korzystając z usług naszej agencji, otrzymasz pełną pomoc w formalnościach, polską umowę, ubezpieczenie, zwrot kosztów podróży, wsparcie i pomoc 24/7 oraz premie i bonusy świąteczne.

Jakie cechy są przydatne do pracy w opiece w Niemczech?

Empatia i otwartość są podstawowymi cechami potrzebnymi do pracy opiekunki, niezbędna może się okazać także pewna odporność psychiczna oraz gotowość do ciężkiej pracy.

Czy opiekunka osób starszych musi mieć 🎓 doświadczenie?

Niekoniecznie, choć jest to duży atut, zwłaszcza, gdy miało się wcześniej jakikolwiek kontakt z opieką nad osobami starszymi zdrowymi lub chorymi na różne choroby np. cukrzycę, demencję, Parkinsona itp.

Z pewnością do podjęcia pracy przyda się doświadczenie związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, m.in. gotowanie, sprzątanie, zarządzanie ogrodem itp.

Praca przy opiece w Niemczech jest bardzo ceniona przez tamtejszych obywateli. A opiekun osób starszych z Polski stał się swego rodzaju symbolem dobrej, fachowej opieki. Liczba seniorów w Niemczech rośnie, a zapotrzebowanie na opiekunów pomnaża się z roku na rok prawie dwukrotnie.

Czy jednak poszukiwane są jedynie opiekunki? A co z opiekunami? Czy mężczyzna może pracować w opiece? W tej branży zapotrzebowanie na mężczyzn nie jest tak wysokie jak na kobiety, jednak nie oznacza to, że wykwalifikowany opiekun osób starszych nie znajdzie pracy w Niemczech. Przez rosnącą ilość zleceń dotyczących opieki, coraz mniejsze znaczenie ma płeć opiekuna, a coraz większe jego kompetencje. Mężczyźni mają jednak dużą szansę na pracę jako opiekun osób o ponadprzeciętnej wadze lub wymagających przenoszenia oraz podnoszenia seniora oraz innych czynności wymagających dużej siły fizycznej.

Czasami rodzina lub sam senior posiadają konkretne preferencje co do opiekuna, co zwiększa szanse mężczyzn w tym zawodzie.

Opiekunki osób starszych pracują zazwyczaj na stałych zleceniach obejmujących kilka tygodni (od 6 do 8) współpracy, jednak powtarzanych przez cały rok. Po zakończeniu zlecenia, opiekunka wraca do swojego kraju, a zastępuje ją inna.

Zdarzają się jednak zlecenia, w których osoba opiekuje się seniorem przez cały rok, zjeżdżając do rodzinnego domu tylko na specjalne okazje lub wakacje wypoczynkowe. Najczęściej dzieje się tak, gdy opiekunka ma jedynie luźne powiązania z Polską, nie posiadając np. męża, dzieci, rodziny z Polski itp.

Często zdarzają się też osoby pracujące w sytuacjach awaryjnych tzw. opiekunki na zastępstwo, które zajmują wakat opiekunek, które musiały natychmiastowo wrócić do swego kraju lub kiedy ich wyjazd został odwołany. Opiekunkami na zastępstwo zostają zazwyczaj osoby bez znajomości języka niemieckiego, które są dyspozycyjne i posiadają chęci do pracy „od zaraz”, a opieka seniora nie jest im obca.

Najczęściej zadawane ❓ pytania dotyczące opieki w Niemczech

Sztela - co to jest?

To miejsce wykonywania zlecenia opieki, zazwyczaj dom lub mieszkanie seniora. Istnieje także określenie „dobra sztela”, którego używają opiekunki z Polski do określenia dobrego miejsca pracy w Niemczech.

Czy warto współpracować z agencją opieki osób starszych?

Agencje opiekunek są dobrym pośrednikiem pomiędzy Niemiecką rodziną, a Polską opiekunką, która szuka pracy w opiece w Niemczech. Dzięki współpracy z agencją, zyskasz pewność i bezpieczeństwo oraz pomoc w formalnościach. Zazwyczaj opiekunka korzystająca z usług agencji ma podpisaną polską umowę, pełne ubezpieczenie, indywidualnego konsultanta oraz darmowy transport na sztelę i do kraju.

Korzystając z agencji posiadasz pewność pracy i nie musisz zaprzątać sobie głowy niepotrzebnymi sprawami. W Polsce samo słowo „agencja” jest owiane złą sławą, ale przy bliższym poznaniu i skorzystania z ich wsparcia okazuje się, że to tylko mit.

Czy muszę posiadać certyfikaty ze znajomości języka niemieckiego?

Znajomość języka niemieckiego jest najbardziej problematyczną rzeczą w opiece nad seniorem. Większość agencji wymaga znajomości na poziomie komunikatywnym, by móc porozumiewać się z samym seniorem jak i jego rodziną.

Na szczęście nie trzeba posiadać żadnych certyfikatów językowych. Interesująca jest tylko sama praktyczna znajomość języka, od której uzależnione są także zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech.

Jeśli jednak masz język niemiecki w małym palcu i odpowiednie kompetencje, to zdecydowana większość ofert pracy stoi dla Ciebie otworem. Ułatwi Ci to też zwykłe życie w Niemczech: zakupy, ewentualne wizyty w urzędzie lub u lekarza.

A co jeśli nie znasz języka? Nadal masz szanse w opiece osób starszych w Niemczech jako opiekunka w polskiej rodzinie, opiekunka na zastępstwo lub opiekunka z doskoku. Jeśli jednak chcesz pracować w tym zawodzie na stałe, warto solidnie wziąć się za naukę języka niemieckiego.

Jak wygląda przygotowanie do wyjazdu z pomocą agencji?

  1. Proces rekrutacyjny,

  2. Podpisanie polskiej umowy,

  3. Ustalenie terminów wyjazdu i powrotu,

  4. Transfer z Polski do Niemiec agencyjnym busem lub we własnym zakresie (można wtedy liczyć na jednorazową premię za dojazd).

Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech?

Przez większość czasu opiekunka skupia się na opiece seniora i pomaganiu mu w codziennym funkcjonowaniu – robiąc zakupy, pomagając w przemieszczaniu i dbając o dom. Pracę opiekunki można więc określić nie tylko w roli opiekuna osób starszych, ale też osoby dbającej o miejsce zamieszkania seniora. Równie ważne jest także utrzymywanie kontaktu z rodziną seniora.

Każda opiekunka osób starszych musi wiedzieć, że praca w opiece nie jest łatwa. Seniorzy, którzy przebyli choroby lub wciąż chorują mogą być trudnym podopiecznym. Nie zawsze jest trudno, bo wielu seniorów okazuje też wdzięczność za dbanie o nich.

Pracując przez lata w opiece, zdarza się, że podopieczni tak zżywają się z opiekunami, że traktują ich jak własną rodzinę.

Oferty pracy 📝 dla opiekunek na terenie Niemiec - podsumowanie:

W Niemczech praca dla opiekunów osób starszych zawsze będzie czymś wyjątkowym. Jeśli chcemy otrzymać aktualne oferty pracy dla opiekunek, powinniśmy spełniać wymogi:

  • komunikatywna znajomość języka niemieckiego (do bezproblemowej komunikacji z seniorem i jego rodziną),

  • odpowiednie doświadczenie do opieki nad seniorem (np. opieka nad swoimi dziadkami lub pacjentami w sektorze medycznym),

  • robienie prania, gotowanie i zajmowanie się roślinami oraz zwierzętami nie może być Ci obce,

  • prawo jazdy kategorii B (do ewentualnego transportu seniora lub robienia zakupów).

Jednak warto też przypomnieć sobie jakie otrzymamy benefity:

  • atrakcyjne zarobki (średnio 1700 euro netto),

  • będąc wysoce wykwalifikowaną opiekunką możemy liczyć na nawet 2000 euro netto,

  • w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy, można liczyć na dodatkowe kilkaset euro dodatku,

  • darmowe zakwaterowanie i wyżywienie,

  • ubezpieczenie ZUS + zdrowotne,

  • całkowicie bezpłatny transport,

  • poprawę znajomości języka niemieckiego, który możemy wykorzystać do znajdowania coraz lepszych zleceń w Niemczech, jak i w Polsce.

📰 Z tego artykułu dowiedzieli się Państwo:

  • jakie są wymagania wobec opieki osób starszych w Niemczech,

  • na jakie wynagrodzenie może liczyć opiekun,

  • jak się przygotować do wyjazdu,

  • jakie są obowiązki opiekunek osób starszych,

  • jak wygląda współpraca z agencją opiekunek,

  • jakie należy posiadać doświadczenie do opieki nad seniorem,

  • gdzie szukać ofert pracy w opiece w Niemczech.